2014 m. sausio 2 d., ketvirtadienis

Kalėdinė ėriuko koja

Su Naujaisiais, visus!

Sako, jog šie metai bus labai derlingi visomis prasmėmis, matysime. Nors man 2013 buvo tikrai geri, bet jei žmonės kalba, jog 2014 dar geresni, tuomet tikrai neprieštarauju (šypt). Nauji praėjo ramiai, nors labai skaniai - gaminome raviolius su rikota, špinatais, parmezanu ir špinatų su grietinėle bei pesto su česnakais padažu - buvo gardu. Recepto nedėsiu, nes labai jau paprastas. :)


Na o dabar apie Kalėdas.. Man tai gražiausia metų šventė, o labiausiai mėgstu (per ją) nustebinti kulinariniais įspūdžiais. Šį kartą namiškiai ragavo (kai kas pirmą kartą) ėrienos. Kadangi kameroje turėjau tik vieną ėriuko koją, todėl ji ir laukė savo momento. Šį patiekalą buvau iš anksto paruošęs, gavosi išties nuostabus, tik su druska persistengiau (kad mane velniai griebtų!). Mėsa gavosi minkštutė, o ir patiekiau su šakninėmis orkaitėje keptomis daržovėmis bei raudonojo vyno padažu.Kalėdinė ėriuko koja su šakninėmis daržovėmis ir vyno padažu:

Porcijų kiekis: 10
Gaminimo laikas: 5 val. + 2 paros marinavimui

Ingredientai marinatui su ėriuku: 
- Ėriuko koja (~3 kg)
- 3 Šv. rozmarino šakelės
- 2 česnako galvutės (didesnės)
- 250 ml balzamiko acto
- Druskos ir pipirų.

Ingredientai garnyrui:
- 1 kg bulvių
- 1 kg morkų
- 1 kg ropių
- 4 v. šaukštai extra virgin alyvuogių aliejaus

Padažui:
 - 5 svogūnai
- 350 ml raudonojo sauso vyno
- 2 v. šaukštai sviesto
- Sauja čiobrelių.

Ėriuko kojoje su peiliuku padaryti skylutes ir vis atpjaunant dalį rozmarino, įsmeigti. Smeigti reiktų minimum 4 cm gylio. Tada ant dugno sudėti likusį rozmariną sutraiškytas česnako skilteles. Viską apibarstyti gausiai druska ir pipirais, apipilti balzamiku ir apvynioti  maistine plėvele, o tada padėti į balkoną ar šaldytuvą, kad pasimarinuotų (dvi paras). Aš iš karto marinavau kepimo skardoje.

Išmarinuotą ėriuką pašauti į +200 C temp. orkaitę ir kepti 30 minučių, tuomet sumažinti temperatūrą iki +150 C ir uždengus su folija kepti 3,5 valandas. 

Kai ėriukas iškeptas, į tą pačią skardą, kur liko visos mėsos sultys su rozmarino šakelėmis bei sukeptais česnakais, sudėti stambiai pjaustytas daržoves su alyvuogių aliejumi, apvolioti ir kepti orkaitėje +180 C temp., 40 min (kol viskas iškeps).

Kol daržovės kepa orkaitėje, likus 20 minučių, atskiroje keptuvėje ištirpinti sviestą ir sudėti griežinėliais pjaustytus svogūnus su čiobrelių šakelėmis, po kelių minučių sudėti stambiai nupjaustytą ėrieną ir kepinti 5 minutes. Tada supilti vyną į keptuvę ir troškinti (ant vidutinės ugnies) iki kol daržovės iškeps (apie 10 - 15 min.).  Tą padažą, kuriame troškinosi ėriena, patiekti šalia mėsos. Tai buvo tikras šventinis patiekalas, valio Šv. Kalėdoms! 

3 komentarai: