2010 m. rugsėjo 27 d., pirmadienis

Pesto a la Liguria

Pesto iš Ligurijos arba .... 


Ko reikia:
Baziliko iš daržo - dėjau 2 dideles saujas;
Kelios česnako skiltelės;
Sūrio Parmigiano Reggiano arba Džiugo - pusė saujos tarkuoto;
Kedro riešutų - kelis valg.šaukštus;
Aukščiausios rūšies pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus  ( extra virgin olive oil) -  pyliau kol apsėmiau visą masę ( manau apie 180 ml );
Jūros druska bei šviežiai grūsti pipirai;
Norėjau pasigaminti tikrą pesto padažą, pagal visas tradicijas, tačiau pradėjęs skaityti apie Italijos Ligurijos regiono reikalavimus pesto padažui, man fantazija atšoko, nes įžvelgiau tiesioginį lobizmo kriminalą, antai visi ingredientai turi būti tik iš Ligurijos regiono, bazilikų rūšis turi būti tik “Ocimum basilicum”,  bazilikų lapus galima skinti tik tada, kai ant šakelės užauga ne mažiau kaip “X” lapų kiekis ->  jie išsigaubę ar lygūs,  o taip pat nuo užaugimo turi praeiti ne mažiau kaip du mėnesiai, o vos nuskynus lapelius – pesto reikia pasigaminti per 2  valandas,  nes kitaip lapelių aromatas bei skonis nebebus tas „Ligurietiškas“. Tikiuosi kada nors patirsiu šį magiškai natūralų skonį.

Tuo metu Kalvarijų turguje   <...>    Radau (spėju) mėnesio brandumo baziliko.  „Kokia baziliko rūšis?“  Vos to paklausęs,  vos negavau per ausį nuo pardavėjos, tad „po neilgai trukusių derybų“ nupirkau visus bazilikus iš mandagiosios pardavėjos. Vieną pundelį davė nemokamai.
Tokia buvo mano ekskursija į bazilikų turgelį.  Lekiu namo, juk nenoriu, jog mano „pesto“  nepavyktų.
Žinau, idealus preparatas pesto padažui yra medinis grūstuvas ir grūstuvė iš marmuro, bet vos sužiuręs į savo grūstuvę, dingo noras pesto gaminti (tuo metu kai pirkau, nežinojau kokia tiksliai t.b.) tad šiandien naudoju blenderį (maišiklį ). Sumetu kelias skilteles česnako iš močiutės daržo (oi koks macnus ), porą labai didelių baziliko saujų, kedro riešutų kelis v.šaukštus (čia pagal skonį) , pusę saujos“džiugo” sūrio bei jūros druskos, šviežiai grūstų pipirų ir aukščiausio rūšies alyvuogių aliejaus.   Vėl užsigeriu vynelio, mmmmmm  :)   Malu malu, tačiau su pauzėm, nenoriu, kad peiliukai nuo sukimosi  įkaistų ( Kažkur  skaičiau, kad nuo ilgo sukimosi, jie įkaista, o įkaitę pradeda deginti padažą ir lieka svilėsio kvapas. Esu šioje vietoje prietaringas, tad nerizikuoju, o ir laiko turiu, dar spėju vynelio taurę paragauti.).

Gavosi tamsiai kreminių žirnių spalva, mmmm, jau nekantrauju ruošti vakarienę. Na…    Bon Appetit!!!  P.S.:  kadangi buvau nupirkęs iš bobutės apie 10 pundelių (čia manau apie 25 saujas), tad užsivakavau keliems mėnesiam į priekį.  Jau praėjo mėnuo, tikrinau, nesugedo.  Beje, kiek žinau,  chef  į pesto dar deda prie Parmigianno sūrio ir pecorino, šiek tiek sviesto, o kartais ir špinatų ar rucola salotų lapų, čia jau skonio reikalas, kaip jau sakiau: bon Appetit!

2 komentarai:

  1. Turiu klausima, jeigu pakeisciau Kedro riesutus i savo megstamus?

    AtsakytiPanaikinti
  2. Gali dėti bet kokius, kurie yra minkšti, kaip anakardžių ar panašiai. Ne nežinau kaip su kokiais žemės riešutais ar dar kitais, neteko man ragauti, tačiau gal atrasi naują tobulą skonį? :)

    AtsakytiPanaikinti